Porsche konfigurator

Porsche in tenis

Menu item

Marija Šarapova: rusinja, ki je oblikovala ženski tenis

Ko je Marija Šarapova 26. februarja 2020 naznanila upokojitev, se je končalo neko obdobje. Rusinja je dolga leta oblikovala ženski tenis kot super zvezdnica in stilska ikona. Po številnih poškodbah in neuspehih se je poslovila. "Svoje življenje sem dala tenisu," je dejala ob svojem slovo, "in tenis mi je dal življenje."

3 MIN BRANJA

Menu item

Angelique Kerber: "Biti ambasadorka znamke Porsche je čast"

Odkar je postala profesionalka, še nikoli ni toliko dni preživela doma v krogu svoje družine. Čas turnirskega premora na turneji WTA Tour zaradi virusa corona je izkoristila za to, da je "preprosto globoko vdihnila, se sprostila in dala telesu počitek, ki ga je potrebovalo", pravi ambasadorka znamke Porsche. To ji je tako zelo koristilo, da se je odločila, da si bo "tudi v prihodnje občasno vzela čas zase in uživala v majhnih stvareh v življenju".

4 MIN BRANJA

Menu item

Donna Vekić na obisku Porsche muzeja

Ste vedeli, da so vse razstavljene klasike v Porsche muzeju še vedno v voznem stanju? Med milijoni obiskovalcev v Zuffenhausnu se pomešajo tudi teniške igralke. Med njimi Hrvatica Donna Vekić.

2 MIN BRANJA

Menu item

Z vrhunsko igro do najlepše zmagovalne trofeje na svetu

Zmagovalka teniškega turnirja Porsche Tennis Grand Prix že od samega začetka prejema "najlepšo zmagovalno trofejo na svetu" - Porsche.

3 MIN BRANJA

Menu item

Emma Raducanu in Mark Webber: hitri krogi s Porschejem 911 Carrera S v Silverstonu

Od travnatih igrišč Wimbledona do dirkališča v Silverstonu: teniška zvezdnica in ambasadorka blagovne znamke Porsche Emma Raducanu je svojo strast do Porscheja in motošporta pred potovanjem na turnirje v ZDA izživela v Porschejevem centru doživetij.

2 MIN BRANJA

Menu item

Tehnologija in tradicija z roko v roki: tako kot v avtomobilu tudi v vrhunskem tenisu

Digitalna analiza tekem ni namenjena le zabavi. Trenerji, kot je Wim Fissette, ki je nekdaj sodeloval tudi s Porsche ambasadorko Angelique Kerber, lahko s pomočjo družbe SAP dostopajo do podatkov, s katerimi lahko vplivajo na tekme in poskrbijo za bolj sistematične treninge. Tako se tradicionalni šport s pomočjo tehnologija razvija na novo raven.

3 MIN BRANJA

Menu item

Ženski tenis v Sloveniji: od Mime do Katarine ter naprej prihodnost

Tenis ima na Slovenskem zanimivo zgodovino. Ste morda vedeli, da sta bila Ivan Tavčar z ženo Franjo tista, ki sta poskrbela, da smo v Sloveniji dobili prvo igrišče?

3 MIN BRANJA

Menu item

Emma Raducanu, presenečenje odprtega prvenstva ZDA in ambasadorka Porscheja v ženskem tenisu

Emma Raducanu se je lani poleti na odprtem prvenstvu ZDA zapisala v zgodovino tenisa, ko je s senzacionalno zmago v New Yorku postala prva kvalifikantka, ki je zmagala na turnirju za grand slam. Zdaj bo 19-letna Britanka eden od obrazov Porscheja v ženskem tenisu, saj bo kot ambasadorka znamke zastopala proizvajalca športnih avtomobilov po vsem svetu.

2 MIN BRANJA

Menu item

Vrhunski tenisačici in avtomobilski superšportnik

Portorož, sicer slovenski turistični biser, je enkrat letno središče svetovnega ženskega tenisa. S slovenskima predstavnicama teniške karavane, Kajo Juvan in Andrejo Klepač, smo se podali na kratko panoramsko vožnjo in spregovorili nekaj besed o tenisu, karieri, pa tudi o avtomobilih.

2 MIN BRANJA

Menu item

Umetniški fotografski projekt, ki prikazuje močne ženske v tenisu

Strast in zmogljivost, dinamičnost in estetika: projekt Court Supremes podjetja Porsche in fotografinje Radke Leitmeritz je poklon ženskemu tenisu in nekaterim igralkam, ki so prevladovale v tem športu.

2 MIN BRANJA

Hero image
Tenis nekoč in danes|Tehnologija spreminja tudi vrhunski šport

Tehnologija in tradicija z roko v roki: tako kot v avtomobilu tudi v vrhunskem tenisu

Digitalna analiza tekem ni namenjena le zabavi. Trenerji, kot je Wim Fissette, ki je nekdaj sodeloval tudi s Porsche ambasadorko Angelique Kerber, lahko s pomočjo družbe SAP dostopajo do podatkov, s katerimi lahko vplivajo na tekme in poskrbijo za bolj sistematične treninge. Tako se tradicionalni šport s pomočjo tehnologija razvija na novo raven.

Pogled na osrednje igrišče skozi okna sobe visoko v Porsche Areni ni ravno popoln. Vendar Marka Biolika in njegovih dveh sodelavcev iz podjetja FlightScope to ne skrbi. Pred začetkom teniškega turnirja Porsche Tennis Grand Prix so na steno namestili 16 monitorjev. Na njih je mogoče videti akcijo in podatke. Na vrhu mize pred Biolikom so prenosni računalniki, na katerih utripajo nenehno spreminjajoče se vrstice. Za njimi so napeljani kabli. Vse skupaj daje vtis, da so na delu vohuni, kar verjetno najbolje opisuje glavne naloge Marka Biolika.  

Podatki so del športa

Po naročilu ATP in WTA FlightScope izvaja storitev, ki je osrednjega pomena za teniški posel: točkovanje v živo. S pomočjo programske opreme, ki jo je razvil FlightScope, sodnik vnese rezultat tekme v tablični računalnik. Od tam se podatki takoj pošljejo na strežnik ATP in WTA, od koder se v milisekundah posredujejo televizijskim postajam in drugim medijem. 

undefined
Hitro in pregledno. Vse, kar želite vedeti o tekmi je zdaj digitalno.

“S pomočjo naših dodatnih sistemov, ki temeljijo na kamerah, lahko prikažemo še dodatne informacije,” pravi Biolik. “Statistične podatke, kot so razmerje med drugim servisom, število neizsiljenih napak, napake pri forehandu. FlightScope zbira informacije neprekinjeno. Poleg sistema FlightScope pa za pregled nad posamično tekmo skrbi tudi Hawkeye. Podjetje Hawkeye je razvilo tehnologijo s katero deset kamer, nameščenih po igrišču, določa položaj žogice in ga po želji prikaže kot 3D-sliko. Na ta način je mogoče prikazati, ali je žogica pristala na črti ali ne, s kakšnim obratom ali s kakšno hitrostjo leti po zraku. 

“Danes pogledam v aplikacijo in imam vse, kar potrebujem.” 

“Pred leti,” pravi Wim Fissette, nekdanji trener Angelique Kerber, “sem si analize nasprotnikov zapisoval s svinčnikom in papirjem. Danes pogledam v aplikacijo in imam vse, kar potrebujem, na prvi pogled.” Aplikacija SAP ne vsebuje le v različnih oblikah prikazanih informacij o tekoči tekmi, temveč deluje tudi kot zgodovinski spomin. Tako lahko na primer prikličemo informacije, kot sta smer in hitrost nasprotnikovega prvega servisa na površini, kakršna se uporablja v Stuttgartu, in kje je treba udariti najboljši return. 

undefined
Kaj pravi analiza? Pogled na zaslon na dotik postaja vse pomembnejši.

“Zelo so mi všeč funkcije, ki spremljajo smer servisa,” pravi Sven Groeneveld, nekoč trener Ane Ivanović, Caroline Wozniacki in do nedavnega Marije Šarapove. “Prepoznamo lahko splošne vzorce obnašanja in vzorce obnašanja v specifičnih situacijah na tekmi, ki jih je mogoče vizualno prikazati. Tako za mojo igralko kot za njeno nasprotnico.” Kar pomaga trenerju, koristi tudi igralcu. Groeneveld: “Če lahko igralcu predstavim čista dejstva, potem iz enačbe izvzamem čustvenost, saj številke ne lažejo.” Vendar je to le del resnice. 

Drugi je, da imajo tako tekmovalci na igrišču kot njihovi trenerji dostop do enakega podrobnega zbiranja podatkov. Skrivnosti torej ni več, igralci so odprta knjiga, postali so bolj predvidljivi - in tu je v dobi Tenisa 4.0 pravi izziv za trenerje. “To vodi,” pravi Wim Fissette, “do tega, da mora igralec sam poskrbeti za večjo raznolikost.” Zato je treba spremeniti svoje igralne navade, kar bodo seveda poskušali tudi trenerji nasprotnikov. “Danes imamo trenerji,” razloži Fissette na koncu, “dostop do več informacij kot kdaj koli prej. Vendar je na koncu vseeno vse enako - v bistvu moraš biti na igrišču boljši od osebe na drugi strani mreže.”

Newsletter image